Dominika Belka – ISO9001 • ISO22000 • FSSC22000 • BRC

ZNAKOWANIE ŻYWNOŚCI ZGODNIE Z WYMAGANIAMI PRAWNYMI (DO01)

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z obowiązującymi wymaganiami prawnymi dotyczącymi znakowania żywności, które stanowią podstawę prawidłowego przygotowania informacji dla konsumentów produktu spożywczego.

Program szkolenia

  1. Obowiązujące wymagania prawne krajowe i unijne: wymagania prawne dotyczące zakresu przekazywanych informacji na temat środka spożywczego; nazwa środka spożywczego uregulowana prawnie; wymagane prawnie informacje towarzyszące nazwie.
  2. Wykaz składników: jak poprawnie opracować wykaz składników; dodatki w wykazie składników; pominięcie składników w wykazie, oznaczenie ilościowe składnika (QUID).
  3. Deklarowanie alergenów: rodzaje alergenów pokarmowych; sposoby deklaracji; ostrożnościowe deklarowanie alergenów (PAL); dopuszczalne limity; system EU VITAL.
  4. Kraj pochodzenia: kiedy należy podawać kraj pochodzenia; pochodzenie podstawowego składnika a pochodzenie produktu.
  5. Informacje na temat wartości odżywczej: obowiązkowa i dobrowolna informacja na temat wartości odżywczej; metody wyznaczania wartości odżywczej; referencyjne wartości spożycia (RWS); dobrowolne systemy znakowania (FOPNL): Nutri-Score i Nutrinform.
  6. Pozostałe obowiązkowe informacje na etykiecie: data minimalnej trwałości i termin przydatności do spożycia; warunki przechowywania; oznaczanie ilości.
  7. Dodatkowe informacje na temat żywności: informacje dotyczące GMO; oświadczenia żywieniowe. żywność dla wegetarian i wegan
  8. Pytania i odpowiedzi. Podsumowanie szkolenia.

Czas trwania

8 godzin (w tym przerwy).

Metodyka szkolenia

Szkolenie zdalne (lub stacjonarne), prowadzone z wykorzystaniem prezentacji. Program szkolenia realizowany jest w formie wykładu i warsztatów opartych na ćwiczeniach praktycznych oraz przykładach, co pozwala na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności, które uczestnicy będą mogli wykorzystać we własnej pracy.

Adresaci

Pracownicy zajmujący się przygotowaniem danych do etykiet oraz opracowaniem ich treści.

Koszty i termin płatności

Zgodnie z aktualnym harmonogramem i cennikiem szkoleń otwartych lub ofertą indywidualną.

Podany koszt obejmuje:

  • Przygotowanie materiałów i przeprowadzenie szkolenia.
  • Materiały szkoleniowe w formie pliku pdf.
  • Imienne certyfikaty dla uczestników w formie pliku pdf.
  • Konsultacje po szkoleniu.

Prowadzący

Dominika Belka, mgr inż. Biotechnologii

Doświadczony trener, audytor i konsultant systemów: zarządzania jakością (ISO 9001:2015), zarządzania bezpieczeństwem żywności (GHP, GMP, HACCP, ISO 22000, FSSC 22000, BRC Food, BRC Packaging, IFS Food) i z zakresu certyfikacji żywności (BIO, Rainforest Alliance); konsultant z zakresu prawa żywnościowego. Doświadczenie na stanowisku pełnomocnika systemu zarządzania: bezpieczeństwem żywności w firmie z branży spożywczej oraz bezpieczeństwem produktu w firmie z branży produkcji opakowań do żywności. Wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania, audytowania oraz przeprowadzania szkoleń i warsztatów.

Data utworzenia dokumentu

05.01.2024r.