29 czerwca 2023r. weszło w życie Rozporządzenie 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010.
Rozporządzenie stanowi część wymagań prawnych składających się na Europejski Zielony Ład (komunikat Komisji z 11 grudnia 2019 r.). Jest to strategia UE, której głównym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050r.
Przepisy dotyczą wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku unijnym, a także wywozu z Unii produktów wymienionych w załączniku I: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu.
Przepisy zostały wprowadzone w celu zminimalizowania wpływu Unii Europejskiej na wylesianie i degradację lasów na całym świecie, a tym samym przyczynienia się do ograniczenia globalnego wylesiania oraz zmniejszenia wkładu Unii Europejskiej w emisję gazów cieplarnianych i negatywny wpływ na bioróżnorodność.
Wymienione w załączniku I towary i odnośne produkty nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane na rynku ani z niego wywożone, o ile nie spełniają wszystkich następujących warunków:
a) nie powodują wylesiania;
b) zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji; oraz
c) przedłożono w ich sprawie oświadczenie o należytej staranności.
Co oznacza „Należyta staranność”?
- Przed wprowadzeniem odnośnych produktów do obrotu lub przed ich wywozem podmioty zachowują należytą staranność zgodnie z art. 8, aby udowodnić, że odnośne produkty są zgodne z art. 3.
- Podmioty nie wprowadzają odnośnych produktów do obrotu ani ich nie wywożą, jeżeli nie złożą wcześniej oświadczenia o należytej staranności, które udostępniają właściwym za pomocą systemu informacyjnego, o którym mowa w art. 33.
Takie przekazywane elektronicznie oświadczenie o należytej staranności zawiera określone w załączniku II informacje dotyczące odnośnych produktów oraz oświadczenie podmiotu, że zachował on należytą staranność oraz że nie istnieje ryzyko lub istniejące ryzyko jest znikome
Oświadczenia o należytej staranności należy przechowywać przez okres pięciu lat od dnia złożenia oświadczeń za pośrednictwem systemu informacyjnego, o którym mowa w art. 33.
Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 30 grudnia 2024 r. Właściwe organy UE będą miały dostęp do odpowiednich informacji dostarczonych przez firmy, takich jak współrzędne geolokalizacyjne, i będą przeprowadzać kontrole. Przykładowo mogą korzystać z narzędzi monitorowania satelitarnego i analizy DNA, aby sprawdzić, skąd pochodzą produkty.
Maksymalna kwota grzywny może wynieść co najmniej 4% całkowitego rocznego obrotu w UE podmiotu gospodarczego lub przedsiębiorcy nieprzestrzegającego przepisów.
Zapraszam na szkolenie!