Czy już wkrótce przygotowanie posiłku będzie polegało na wyborze ulubionej potrawy w aplikacji internetowej a domowa drukarka wydrukuje np. obiad gotowy na nasz powrót do domu?
Drukowanie 3D żywności jest zupełnie nową technologią. Producenci urządzeń mówią o prawdziwym przełomie w produkcji i przygotowaniu żywności jaka wkrótce może nas czekać. A na pewno już się zaczęła.
Obszarem, gdzie drukarki 3D już znajdują zastosowanie jest gastronomia. Zaletą ich wykorzystania jest nie tylko automatyzacja procesu. Drukarki 3D pozwalają uzyskać kształt potraw niemożliwy do uzyskania tradycyjnymi metodami.
Urządzenie ChefJetPro firmy 3D systems ma 4 głowice i pozwala na druk kolorowych cukierków ze sproszkowanego cukru oraz barwników. Urządzenie wielkości dwóch kuchenek mikrofalowych może drukować do 100 cukierków na godzinę. Koszt tej drukarki wynosi ok. 10 000$.
Natomiast szef kuchni Paco Perez restauracji La Enoteca z Barcelony, uwzględnionej w przewodniku Michelin, wykorzystuje urządzenie Foodini firmy Natural Machines do stworzenia potrawy o interesującym kształcie przypominającym kwiat z półproduktu o konsystencji pasty uzyskanego z owoców morza.
Czy już wkrótce szef kuchni i kucharze staną się zbędni? Producenci drukarek twierdzą, że ten zawód jak wiele innych, prędzej czy później zetknie się z problemem automatyzacji. I tak jak wiele innych zawodów będzie zmuszony do pewnych zmiany np. rodzaju i zakresu wykonywanych czynności.
Drukowanie 3D otwiera nowe możliwości komponowania diety w zastosowaniu domowym. W zależności od indywidulanych potrzeb posiłek może być inny dla każdej osoby i uwzględniać jej specyficzne wymagania dotyczące ilości, wartości odżywczej, składu, konsystencji, smaku, barwy.
W jaki sposób według producentów będziemy korzystali z drukarek 3D w domach? Na przykład używając aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Użytkownik będzie mógł wybrać potrawę z menu, a odpowiednia informacja zostanie przekazana do urządzenia w domu lub pracy i posiłek zostanie wydrukowany i przygotowany na ciepło lub na zimno. Ze smartwatcha do aplikacji internetowej będą mogły być przesyłane informacje o naszym zdrowiu, parametrach życiowych czy wysiłku fizycznym, aby kompozycja potrawy była jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb.
Producenci przewidują, że wszystkie składniki do potraw będzie można kupić w sklepach, w formie proszku lub przecieru.
Drukowanie 3D żywności może okazać się korzystne dla środowiska, ponieważ pozwoli przetworzyć alternatywne składniki pokarmowe takie jak białko z alg, liście buraków, owady czy owoce i warzywa wyglądające „nieładnie” w smaczne produkty.